Zatopione przez czas krajobrazy


Zestawienia zdjęć wykonany przed zalaniem miejscowości: Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Niedzica, Czorsztyn ze stanem aktualnym. Autorem zdjęć historycznych jest Kaj Romeyko-Hurko
 

Zatopione Krajobrazy, Czorsztyn, Niedzica

 

Mapa - otoczenia Jeziora Czorsztyńskiego i obecne położenie  miejscowości.


Zatopione Krajobrazy - lokalizacja zalanych miejscowości
 

Zatopione Krajobrazy, zapora w Niedzicy

Zdjęcia porównawcze zrobione z zamku Dunajec w Niedzicy. Na górze widok z czasów budowy, poniżej widok po ukończeniu budowy i napełnieniu zbiornika.


 

 

Rówień Sromowska (obecnie Zbiornik Sromowiecki)

Poniżej zdjęcia porównawcze z czasów budowy i po jej ukończeniu, na dolnym zdjęciu widzimy zbiornik wyrównawczy (technologiczny) elektrowni wodnej w Niedzicy.
 

"Osiedle Zelarzy" - Niedzica Zamek


Poniżej zdjęcie wykonane w zamku Dunajec w Niedzicy. To "Osiedle Zelarzy", czyli poddanych właścicieli zamku jest już obecnie pod wodą. Oczywiście nikt nie zalał całych domów, zostały one wcześniej rozebrane. W roku 1995 Zbiornik Czorsztyński był już całkowicie napełniony.
Zatopione Krajobrazy, Niedzica Zamek - osiedle zelarzy (fornali)
Zdjęcie to zostało użyte w fotomontażu z innym zdjęciem z tego miejsca ale już wykonanym kiedy Zbiornik Czorsztyńskie (2003) króluje niepodzielnie pomiędzy zamkami, w głębi widzimy zamek "Wronin" w Czorsztynie.
Zatopione Krajobrazy, zamek w Niedzicy, osiedle zelarzy, stopień zalania wodą, Jezioro Czorsztyńskie
 

Dolina Harczygrunt (obecnie Jezioro Czorsztyńskie)


Poniżej zdjęcie wykonana z zamku w Niedzicy, na górze obszar przed zalaniem, poniżej aktualny wygląd Jeziora Czorsztyńskiego
Zatopione krajobrazy, zatoka Harczygrunt, Jezioro Czorsztyńskie, zamek w Niedzicy
 

 

 

 

 

Droga Królewska (Via Regia) musiała kiedyś zmierzyć się z wodami Dunajca. Poniżej próba odtworzenia dawnej przeprawy w Sromowcach Wyżnych.

Zdjęcia i krótki opis drogi z Jurgowa przez Rzepiska do Łapsz Wyżnych, współcześnie jest to szlak czerwony, Szlak Wolności.

Zawierający ponad 300 stron dokument (PDF) będący owocem wieloletniej pracy Kaja Romeyko-Hurko. Zdjęcia z lat 70-tych i 80-tych są uzupełnione cennymi informacjami historycznymi, etnograficznymi, biologicznymi.

 
 

  zdjęcia: Kaj Romeyko-Hurko
  zdjęcia: Tadeusz Zabrzewski
 e-mail

 

Strona Główna