Stare Maniowy -  graficzna próba odtworzenia starej lokalizacji


Wieś została całkowicie przykryta przez wody Zbiornika Czorsztyńskiego. Powyżej starej miejscowości zostały wybudowane Nowe Maniowy, [mapka] gdzie przeniosła się większość mieszkańców. Na zdjęciu poniżej został nałożony zarys Zbiornika Czorsztyńskiego przy poziomie piętrzenia ok. 527 m.n.p.m. Dzięki czemu widać jak bardzo miejscowość została "zatopiona", oczywiście to pewna przenośnia, bo budynki przed napełnieniem zbiornika zostały rozebrane. Jednymi z najbardziej charakterystycznych budynków były: murowany kościół i dwór.

Maniowy Stare, nałożone Jezioro Czorsztyńskie

Mające wartość zabytkową obiekty została przeniesiona w inne miejsca. Przykładem są unikalne piwniczki, z których najcenniejsze zostały przeniesiona i stoją dzisiaj w skansenie etnograficznym na półwyspie Stylchyn w bliskim otoczeniu zamku czorsztyńskiego.

Stare Maniowy, Stylchyn, piwniczki, skansen

Na terenie skansenu etnograficznego (Stylchyn) znajduje się 11 chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek. W dawnej zagrodzie (obory, stodoły, chlewik) Jana Królczyka czynne jest muzeum regionalne z pełnym oryginalnym wyposażeniem domowym i gospodarczym z 1909 roku  (Wikipedia). Piwniczki te zostały uratowane spośród 37 istniejących niegdyś w Maniowach tego typu budowli, wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku z kamienia łamanego. Na każdej z nich wybudowano pięterko w postaci zrębowej szopy na siano. Kompleks piwniczek posiada wybitne w skali europejskiej wartości historyczne i etnograficzne. W tym sektorze znajduje się również najstarsza (później nieco przebudowana) chałupa z 1898 roku

 

Stara mapa (Maniowy)

Stare Maniowy - mapka
 
Stare Maniowy - nieistniejący już dzisiaj dwór

Stare Maniowy - Dwór
 
Stare Maniowy - nieistniejący już dzisiaj kościół

Stare Maniowy - murowany kościół

 

 

 

 

Droga Królewska (Via Regia) musiała kiedyś zmierzyć się z wodami Dunajca. Poniżej próba odtworzenia dawnej przeprawy w Sromowcach Wyżnych.

Zdjęcia i krótki opis drogi z Jurgowa przez Rzepiska do Łapsz Wyżnych, współcześnie jest to szlak czerwony, Szlak Wolności.

Zawierający ponad 300 stron dokument (PDF) będący owocem wieloletniej pracy Kaja Romeyko-Hurko. Zdjęcia z lat 70-tych i 80-tych są uzupełnione cennymi informacjami historycznymi, etnograficznymi, biologicznymi.

 

  zdjęcia: Kaj Romeyko-Hurko
  zdjęcia: Tadeusz Zabrzewski
 e-mail

 

Strona Główna